STÖ’ler için Veri Tabanlı Savunuculuk Eğitimi

STÖ’ler için Veri Tabanlı Savunuculuk Eğitimi

Avrupa Birliği projesi Sivil Alan tarafından STÖ’ler için Veri Tabanlı Savunuculuk eğitimi

Sivil Alan, Sivil Toplum Örgütlerinin (STÖ’ler) savunuculuk kapasitelerini desteklemek ve veri toplama, veri izleme, görselleştirme ve veriye dayalı savunuculuk becerilerini güçlendirmek için “Veriye Dayalı Savunuculuk” eğitimi düzenledi. 20-21 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen çevrimiçi eğitime 14 STÖ temsilcisi katılmıştır.

‘Veriye Dayalı Savunuculuk’ eğitimi, sivil toplum örgütlerinin ihtiyaçları doğrultusunda, pratik beceriler kazandırmak amacıyla tasarlanmıştır. Eğitim, uygulamaların incelenmesine ve veri toplama ve yönetimine yönelik yöntem ve araçların tanıtılmasına katkıda bulundu. Eğitim, izleme, raporlama ve görselleştirme stratejilerini tanıttı, pratik beceriler inşa etti ve veriye dayalı savunuculuğun olası yollarını gösterdi.

Eğitmenler, veriye dayalı savunuculuk konusundaki deneyimlerini ve başarılı uygulamalarını paylaştılar. Eğitmenler eşliğinde yapılan bazı grup çalışmaları ile katılımcılar birlikte uygulama yapma fırsatı buldular. Eğitim ayrıca katılımcılar arasında etkileşime ve gelecekteki potansiyel işbirliklerine olanak da sağladı. Grup çalışmaları sırasında katılımcılar, mevcut ve planladıkları savunuculuk kampanyaları üzerinde birlikte çalıştılar ve eğitimden edindikleri bilgileri yansıtma fırsatı buldular.

Sivil Alan, Kıbrıs Türk toplumu içinde demokratik değişimi ve güven artırıcı önlemleri destekleyen ve daha güçlü bir sivil toplum inşasına katkıda bulunmayı amaçlayan Avrupa Birliği tarafından finanse edilen bir Teknik Destek projesidir.

Paylaşın: