Sivil Alan Erişilebilirlik Ana Akımlaştırma Atölyesi düzenledi

Sivil Alan Erişilebilirlik Ana Akımlaştırma Atölyesi düzenledi

Sivil Alan, 20 Aralık 2022 tarihinde 9 STÖ’den 21 katılımcı ile Erişilebilirlik Ana Akımlaştırma Atölyesi düzenledi.

Sivil Alan, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve toplam bütçesi 1.749.800 Euro olan bir projedir ve amacı, Kıbrıs Türk toplumunda demokratik değişiklikleri ve güven artırıcı önlemleri destekleyen daha güçlü bir sivil toplum oluşturmaya katkıda bulunmaktır.

Atölyede Sivil Alan, erişilebilirlik alanında çalışan kuruluşların katkılarıyla katılımcı bir yaklaşımla geliştirdiği ve yakın zamanda yayınlanan Erişilebilirlik Ana Akımlaştırma Kılavuzu’nu sundu. Kılavuz, STÖ’lerin faaliyetlerini herkes için erişilebilir kılmak için kullanabilecekleri uygulanabilir önlemleri içermektedir. Ayrıca, erişilebilirliği ana akımlaştırma çabalarında STÖ’leri desteklemek için mevcut durumu değerlendirmek ve iyileştirme stratejileri tasarlamak için bir kontrol listesi sunar.

Erişilebilirlik Ana Akımlaştırma Kılavuzu Sivil Alan tarafından STÖ’ler için kesişimsel konularda geliştirilen beş kılavuzdan biridir. Tüm set Sivil Alan’ın çevrimiçi kütüphanesinde mevcuttur: Ekoloji, Toplumsal Cinsiyet, Gençlik, Erişilebilirlik ve Hak Temelli Yaklaşım Ana Akım Kılavuzları. Hak Temelli Yaklaşım Ana Akımlaştırma  Atölyesi’nin 19 Ocak 2023’te yapılması planlanmaktadır.

Paylaşın: