Evrim Peker

Επικεφαλής Ομάδας

Uluslararası kalkınma işbirliği alanında 20 yıldan fazla deneyime sahip olan Evrim Peker, Filistin, Fas, Benin, Gabon, Mali ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi ülkelerde çalışmıştır. Belçika vatandaşı olan ve Fransızca, Türkçe ve İngilizce dillerini bilen Evrim, 2007 yılından beri Avrupa Birliği ile uzun süreli projelerde takım lideri olarak çalışmış ve bu süreçte operasyonel yönetimi üstlenmiş, liderlik, eşgüdüm ve teknik destek sağlayarak genel kalite uygulamalarının hayata geçmesini sağlamıştır. Evrim sivil toplumun geliştirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği, insan ticareti ile mücadele, çocuk hakları, adalet ve kamu maliyesi konularında uzmanlaşmıştır. 

Η Evrim διαθέτει εκτενή πείρα όσον αφορά τις πολιτικές της ΕΕ και τις επιχειρησιακές λεπτομέρειες των χρηματοδοτικών μέσων της ΕΕ, των διαδικασιών υποβολής προσφορών και σύναψης συμβάσεων και διαχείρισης, παρακολούθησης και αξιολόγησης έργων.

Εντάχθηκε στην ομάδα τον Ιανουάριο του 2019 και, αν και σχετικά νέα στο έργο, είναι πλήρως αφοσιωμένη στη βελτίωση του ρόλου και των δυνατοτήτων των Τουρκοκυπριακών Οργανώσεων της Κοινωνίας των Πολιτών. Καθώς εξοικειώνεται με το κυπριακό πλαίσιο έχει αναπτύξει ισχυρό ενδιαφέρον για τις δικοινοτικές δράσεις και είναι πρόθυμη να στηρίξει την αυξημένη συνεργασία μεταξύ Eλληνοκυπριακών και Τουρκοκυπριακών ΟΚΠ.

Μοιραστείτε το: