Sivil Büyü Yerel Eylem Desteği taleplere açıldı!

Sivil Büyü Yerel Eylem Desteği taleplere açıldı!

Sivil Büyü Yerel Eylem Desteği, Baf/Paphos, Morphou, İskele/Trikomo, Lefke/Lefka, Limasol/Limassol’deki aktivistler ve sivil toplum örgütlerinin destek taleplerini bekliyor. Talep çağrısı 30 Mayıs ile 29 Temmuz 2022 arasında açık olacak. 

Sivil Büyü, AB tarafından finanse edilen Sivil Alan Projesi’nin, Kıbrıs’taki STÖ’lerin ve aktivistlerin toplum yararı güden hak temelli çalışmalarına doğrudan destek sağladığı, yaratıcı, esnek, katılımcı, şeffaf ve erişilebilir bir ayni destek programıdır. Sivil Büyü’nün hedefleri şunlardır: 

  • Demokrasi ve insan haklarının desteklenmesi ve geliştirilmesi amacıyla hak temelli çalışmaların ana akımlaştırılması ve aktivistler, yurttaş inisiyatifleri ve STÖ’ler de dâhil olmak üzere hak temelli çalışan aktörlerin desteklenmesi.
  • STÖ’lerin özellikle hak temelli çalışmalar, görünürlük/iletişim, savunuculuk ve kurumsal sürdürülebilirlik konularında kapasitelerinin güçlendirilmesi ve hak temelli bir gündeme sahip yeni inisiyatiflerin veya örgütlerin oluşturulmasının desteklenmesi.
  • Çok toplumlu diyalog ve işbirliğinin teşvik edilmesi ve güçlendirilmesi ve/veya hak temelli yaklaşım ile AB değer ve ilkeleri doğrultusunda tek veya çok toplumlu tematik veya çapraz tematik koalisyonların geliştirilmesinin desteklenmesi.
  • Ortak hak temelli gündemler veya çalışmalara yönelik olarak AB Üye Devletleri veya IPA bölgesinde yer alan STÖ’ler ile ağ faaliyetleri ve ortaklıkların teşvik edilmesi ve güçlendirilmesi.

Sivil Büyü Yerel Eylem Desteği, yerel STÖ’lerin ve taban örgütlenmelerinin, aktivistlerin ve örgütlü yurttaşların tematik ve/veya bölgesel eylemlerini desteklemek amacıyla tasarlanmıştır. Sağlanacak destekler için aranan zorunlu kriterler şunlardır:  

  • Sivil Büyü hedeflerinden biriyle uyumlu olması;
  • Kıbrıs’ta uygulanacak olması;
  • Destek sağlanması için uygun gruplardan biri olması;
  • Destek talebinin/çalışmanın hak temelli olması.

Çocuk ve genç aktivistler ile çocuk hakları ve gençlik alanında çalışan STÖ’lerin bu teklif çağrısı kapsamında destek talep etmeleri özellikle teşvik edilmektedir. Çağrı kapsamında hedeflenen bölgelerden STÖ’lerin ve aktivistlerin aralarında yapacakları ortaklıklar, katma değer olarak dikkate alınacaktır.  

Sivil Büyü Yerel Eylem Desteği kapsamında desteklenmeye uygun görülen çalışmaların süresi en fazla 4 ay olabilir ve en geç 31 Mart 2023 tarihinde tamamlanması gerekir. 

Onaylanan her uygun çalışma için Sivil Büyü, 1,200 Euro’ya kadar ayni destek ve 5 güne kadar uzman desteği sağlayacaktır. Bu talep çağrısı için ayrılmış olan toplam destek miktarı 12,000 EUR’dur.

İngilizce ve Türkçe hazırlanmış basit talep formları buraya tıklayarak indirebilirsiniz. 

Formların en geç 29 Temmuz 2022 günü saat 16.00’a dek Sivil Alan’a info@civicspace.eu e-posta yoluyla iletilmesi gerekmektedir. 

Detaylı bilgi için Yerel Eylem Desteği Rehberi’ne buradan erişebilirsiniz: https://civicspace.eu/belgeler/yerel-eylem-destek-talep-rehberi/

 
Limasol/Limassol Sivil Büyü Yerel Eylem Desteği tanıtım toplantısı

📅20.06.2022, Pazartesi
18:00 – 21:00

FB Event: Sİvil Büyü Yerel Eylem Desteği Çağrısı tanıtım toplantısı – Limassol

📍Friends of the Earth Center

 
Morphou ve Lefke/Lefka Sivil Büyü Yerel Eylem Desteği tanıtım toplantısı

📅22.06.2022, Çarşamba
16:30 – 19:30

FB Event: Sivil Büyü Yerel Eylem Desteği Çağrısı tanıtım toplantısı – Güzelyurt/Morphou ve Lefke/Lefka

📍 Argonya Restoran


Baf/Paphos Sivil Büyü Yerel Eylem Desteği tanıtım toplantısı

📅30.06.2022, Perşembe
18:00 – 21:00

FB Event: Sivil Büyü Yerel Eylem Desteği Çağrısı tanıtım toplantısı – Baf/Paphos

📍 House of Culture and Literature

İskele/Trikomo Sivil Büyü Yerel Eylem Desteği tanıtım toplantısı

📅06.07.2022, Çarşamba
18:00 – 21:00

FB Event: Sivil Büyü Yerel Eylem Desteği Çağrısı tanıtım toplantısı – İskele/Trikomo

📍 Osman Ağa Kültür Evi

Paylaşın: